Select grade below
- Round 1Sat Mar 3014:3021.11.137VS10.13.73View Stats
- Round 2Sat Apr 0614:3018.11.119VS11.16.82View Stats
- Round 3Sat Apr 1316:109.12.66VS9.9.63View Stats
- Round 4BYE
- Round 5Sun Apr 2814:3011.8.74VS11.10.76View Stats
- Round 6Sat May 0414:306.10.46VS9.9.63View Stats
- Round 8Sat May 2514:30VS
Steel Blue Oval - Round 9Sat Jun 0114:30VS
Sullivan Logistics Stadium - Round 10BYE
- Round 11Sat Jun 1514:30VS
Steel Blue Oval - Round 12Sat Jun 2214:10VS
Steel Blue Oval - Round 13Sun Jun 3013:10VS
Steel Blue Oval - Round 14Sat Jul 0616:10VS
Pentanet Stadium - Round 15Sat Jul 1314:30VS
Steel Blue Oval - Round 16BYE
- Round 17Sat Jul 2714:30VS
Fremantle Community Bank Oval - Round 18Sat Aug 0314:30VS
Steel Blue Oval - Round 19Sat Aug 1014:30VS
East Fremantle Oval - Round 20Sat Aug 1714:30VS
Lane Group Stadium - Round 21Sat Aug 2414:30VS
Steel Blue Oval
Round 1, 2020 WAFLW Team Selection
The Swan Districts WAFLW side will go into Round 1 with a very different looking team to the one that appeared in last year’s Grand Final.
With most AFLW players unable to compete in this season’s competition, league coach Leith Woods has needed to make 14 changes to the side, with 9 players set to make their league or club debuts.
Playing another young side in Peel Thunder, it is set to be a great contest in Mandurah, with a lot of fast running and quick flowing football.
Saturday, July 18th
Swan Districts vs Peel Thunder, David Grays Arena, 12noon
Full Back: [21] Lauren Osborne, [4] Eliza Gelmi
Half Back: [17] Hayley Cole, [7] Emma Nanut, [19] Stephanie Graskoski
Centre: [24] Eilish Grundon, [22] Taylor Ferguson, [29] Jessica Cox
Half Forward: [14] Shanae Davison, [5] Mikayla Hyde, [13] Courtney Lindgren
Full Forward: [2] Tara Stribley, [32] Fiona Boucher
Followers: [18] Aimee Ralph, [31] Emily McGuire, [23] Mikayla Morrison
Interchange: [16] Nyra Anderson, [9] Nicole Bombardieri, [27] Olivia Cripps, [6] Brianna Hyde,
[20] Isabel Strover
Emergency: [28] Renee Holwill
In: N. Anderson, N. Bombardieri, F. Boucher, H. Cole, J. Cox, O. Cripps, E. Gelmi, S. Graskoski, E. Grundon, C. Lindgren, M. Morrison, E. Nanut, T. Stribley, I. Strover
Out: E. Antonio, M. Bowen, S. Cain, I. Cameron, S. Condipodero, K. Gibson, C. Hill, G. Houghton, S. Matthews, E. O’Driscoll, T. Pescud, A. Sharp, A. Stannett, M. Strom, B. Webb
New: Nicole Bombardieri (West Perth), Olivia Cripps (Swans Youth Girls), Stephanie Graskoski, Eilish Grundon (Coolangatta), Courtney Lindgren (Netball), Mikayla Morrison (East Perth), Emma Nanut (Swans Youth Girls), Tara Stribley (Swans Youth Girls), Isabel Strover (West Perth)